ESMQ351VSN331MQ35S
Chemi-Con
Product No:
ESMQ351VSN331MQ35S
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.688 A @ 50 kHz