ESMQ351VSN681MR45S
Chemi-Con
Product No:
ESMQ351VSN681MR45S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMQ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.96 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2328 A @ 50 kHz