ESMQ351VSN821MR50W
Chemi-Con
Product No:
ESMQ351VSN821MR50W
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.6475 A @ 50 kHz