ESMR451VSN391MR35S
Chemi-Con
Product No:
ESMR451VSN391MR35S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 788
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3176 A @ 50 kHz