ESR10EZPF68R1
Rohm Semiconductor
Product No:
ESR10EZPF68R1
Description:
RES SMD 68.1 OHM 1% 0.4W 0805
Tolerance ±1%
Resistance 68.1 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.4W, 2/5W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C