ESR18EZPF1743
Rohm Semiconductor
Product No:
ESR18EZPF1743
Description:
RES SMD 174K OHM 1% 1/2W 1206
Tolerance ±1%
Resistance 174 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C