ET0301020000G
Amphenol Anytek
Product No:
ET0301020000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Blade Sockets
Color Black
Pitch 0.300" (7.62mm)
Series 04-762
Package Bulk
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3.5
Current - UL 32 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Thermoplastic Resin
Number of Levels 1
Insulation Height 0.902" (22.90mm)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length 6-7mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number ET
Contact Tail Length -
Number of Positions 5
Positions Per Level 5
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C