ET0301500000G
Amphenol Anytek
Product No:
ET0301500000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6622
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.300" (7.62mm)
Series 04-762
Package Bulk
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3.5
Current - UL 32 A
Voltage - UL 300 V
Product Status Active
Torque - Screw 0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Number of Levels 1
Insulation Height 0.902" (22.90mm)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length 10-11mm
Contact Tail Length -
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C