ET0902520000G
Amphenol Anytek
Product No:
ET0902520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.300" (7.62mm)
Series ET
Package Bulk
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3.5
Current - UL 41 A
Voltage - UL 600 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.902" (22.90mm)
Termination Style Screw
Wire Strip Length 10-11mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number ET
Contact Tail Length -
Number of Positions 9
Positions Per Level 9
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C