EU0370500000G
Amphenol Anytek
Product No:
EU0370500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2450
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series EU
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height -
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number EU
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C