EVK105CG1R8BW-F
Taiyo Yuden
Product No:
EVK105CG1R8BW-F
Description:
CAP CER 1.8PF 16V C0G/NP0 0402
Series V
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 1.8 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number EVK105C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C