EX0300010000G
Amphenol Anytek
Product No:
EX0300010000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
EX 5.0 - 3P NL66 , BRASS BRIGHT
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3660
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Partial Shroud
Color Black
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series EX
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.374" (9.50mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number EX03
Contact Tail Length 0.132" (3.35mm)
Number of Positions 3
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C