EX1300000000G
Amphenol Anytek
Product No:
EX1300000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Partial Shroud
Color Black
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series EX
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.374" (9.50mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number EX13
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Number of Positions 13
Positions Per Level 13
Contact Mating Finish -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C