EZ0771500000G
Amphenol Anytek
Product No:
EZ0771500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series EZ
Package Bulk
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Termination Style Screw
Wire Strip Length 7-8mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number EZ07
Contact Tail Length -
Number of Positions 7
Positions Per Level 7
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C