EZ0951520000G
Amphenol Anytek
Product No:
EZ0951520000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series EZ
Package Bulk
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V
Product Status Active
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Number of Levels 1
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number EZ09
Contact Tail Length -
Number of Positions 9
Positions Per Level 9
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C