EZ1571500000G
Amphenol Anytek
Product No:
EZ1571500000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series EZ
Package Bulk
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V
Product Status Active
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Number of Levels 1
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number EZ15
Contact Tail Length -
Number of Positions 15
Positions Per Level 15
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C