F110J607MFK
Nichicon
Product No:
F110J607MFK
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 600UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series F11
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.658" L x 0.477" W (16.70mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.657" L x 0.476" W (16.70mm x 12.10mm)
Ripple Current @ High Frequency 6.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm @ 100kHz