F180E336MCC
Nichicon
Product No:
F180E336MCC
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 2.5V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series F18
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.126" W (6.50mm x 3.20mm)
Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm