F180G476MCC
Nichicon
Product No:
F180G476MCC
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.126" W (6.50mm x 3.20mm)
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm