F221K33Y5RR63K7R
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F221K33Y5RR63K7R
Description:
CAP CER 220PF 3KV Y5R RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series F
Package Bulk
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 220 pF
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -30°C ~ 125°C