F750G108MRC
KYOCERA AVX
Product No:
F750G108MRC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 1000UF 20% 4V 2824
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series F75, Frameless™
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2824 (7260 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code R
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm