F750G158MRC
KYOCERA AVX
Product No:
F750G158MRC
Description:
CAP TANT 1500UF 20% 4V 2824
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code R
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm