
KEMET
Product No:
F862BY474K310ALR0L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1875
1.1875
10
0.93385
9.3385
50
0.80921
40.4605
100
0.70034
70.034
500
0.52915
264.575
1000
0.466896
466.896
2500
0.435765
1089.4125
5000
0.420204
2101.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | F862 |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm) |
| Base Product Number | F862BY |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 310V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.748" (19.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |