
KEMET
Product No:
F862DO564K310ZV054
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.8113
8.113
50
0.70357
35.1785
100
0.60876
60.876
500
0.45999
229.995
1000
0.405868
405.868
2500
0.378812
947.03
5000
0.365284
1826.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | F862 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200, X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.56 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) |
| Base Product Number | F862DO |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 310V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.728" (18.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |