
KEMET
Product No:
F862DU125K310ZV054
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.24735
12.4735
50
1.08072
54.036
100
0.93518
93.518
500
0.70661
353.305
1000
0.623485
623.485
2500
0.581913
1454.7825
5000
0.561136
2805.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | F862 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200, X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 1.2 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm) |
| Base Product Number | F862DU |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 310V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |