F911A476MBAAJ6
KYOCERA AVX
Product No:
F911A476MBAAJ6
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 47UF 20% 10V 1411
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series F91
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm