F911C107MNC
KYOCERA AVX
Product No:
F911C107MNC
Description:
CAP TANT
Type Molded
Series F91-AJ6
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Failure Rate M (1%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code N
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz