F911C226MBA
KYOCERA AVX
Product No:
F911C226MBA
Description:
CAP TANT 22UF 20% 16V 1411
Type Molded
Series F91
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 950mOhm