
KYOCERA AVX
Product No:
F951E225MRAAQ2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 25V 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.55005
5.5005
50
0.44004
22.002
100
0.377245
37.7245
500
0.298623
149.3115
1000
0.251465
251.465
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KYOCERA AVX |
| Type | Conformal Coated |
| Series | F95, Frameless™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | General Purpose |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Size / Dimension | 0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.063" (1.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Manufacturer Size Code | R |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15Ohm |