
TDK Corporation
Product No:
FA26NP01H473JNU06
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.047UF 50V NP0 RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.5928
5.928
50
0.49229
24.6145
100
0.42389
42.389
500
0.328149
164.0745
1000
0.282568
282.568
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | FA |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | High Temperature |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |