FAE100JT-73-68R
YAGEO
Product No:
FAE100JT-73-68R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 68 OHM 5% 1W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FAE
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 68 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±300ppm/°C