FAN1084D15X
onsemi
Product No:
FAN1084D15X
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-252AA
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 4.5A DPAK
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 4.5A
Base Product Number FAN1084
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 25°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 4.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252AA
Current - Quiescent (Iq) 4 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V