FAN1086M25
onsemi
Product No:
FAN1086M25
Package:
TO-263-3
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-3
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 72dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1.5A
Base Product Number FAN1086
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 25°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7.5V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-263-3
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V