FAN1117AS285X
onsemi
Product No:
FAN1117AS285X
Package:
SOT-223-4
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223-4
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 72dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V