FAN1581M25X
onsemi
Product No:
FAN1581M25X
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-263-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 80dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 5A
Base Product Number FAN1581
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 1.18V @ 5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V