FAN1616AD33X
onsemi
Product No:
FAN1616AD33X
Package:
TO-252AA
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 72dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 500mA
Base Product Number FAN1616
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252AA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V