FAN1951D25X
onsemi
Product No:
FAN1951D25X
Package:
TO-252 (DPAK)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO252-4L
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1.5A
Base Product Number FAN1951
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252 (DPAK)
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V