FAN23SV20MAMPX
onsemi
Product No:
FAN23SV20MAMPX
Description:
IC REG BUCK ADJ 20A 34PQFN
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Product Status Obsolete
Current - Output 20A
Number of Outputs 1
Base Product Number FAN23SV20
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz ~ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 7V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Supplier Device Package 34-PQFN (5.5x5)
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V