FAN2502S28X
onsemi
Product No:
FAN2502S28X
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-23-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 43dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number FAN2502
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V