FAN2514S25X
onsemi
Product No:
FAN2514S25X
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 43dB (120Hz)
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Base Product Number FAN2514
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V