FAN2535S285X
onsemi
Product No:
FAN2535S285X
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB (100Hz)
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number FAN2535
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V