FAN2558S35X
onsemi
Product No:
FAN2558S35X
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 180MA SOT23-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 50dB (100kHz)
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Power Good
Current - Output 180mA
Base Product Number FAN2558
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V