FAN2559MP15X
onsemi
Product No:
FAN2559MP15X
Package:
6-DFN (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 180MA 6MLP
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 50dB (100kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Power Good
Current - Output 180mA
Base Product Number FAN2559
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V