FAN2560UC13X
onsemi
Product No:
FAN2560UC13X
Manufacturer:
onsemi
Package:
5-WLCSP (0.96x1.33)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 350MA 5WLCSP
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 50dB ~ 60dB (10Hz ~ 10kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-UFBGA, WLCSP
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 350mA
Base Product Number FAN2560
Protection Features Over Temperature, Short Circuit, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA
Current - Supply (Max) 70 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-WLCSP (0.96x1.33)
Current - Quiescent (Iq) 11 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V