FAN48623UC32JX
onsemi
Product No:
FAN48623UC32JX
Manufacturer:
onsemi
Package:
16-WLCSP (1.78x1.78)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BOOST PROG 2.5A 16WLCSP
User Guide
Mfr onsemi
Series TinyBoost®
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Up
Topology Boost
Output Type Programmable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-UFBGA, WLCSP
Product Status Active
Current - Output 2.5A
Number of Outputs 1
Base Product Number FAN48623
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.5MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Output (Max) 3.4V
Supplier Device Package 16-WLCSP (1.78x1.78)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.2V