FAN48630UC45X
onsemi
Product No:
FAN48630UC45X
Package:
16-WLCSP (1.78x1.78)
Description:
IC REG BOOST PROG 1.5A 16WLCSP
Topology Boost
Output Type Programmable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-UFBGA, WLCSP
Product Status Obsolete
Current - Output 1.5A (Switch)
Number of Outputs 1
Base Product Number FAN48630
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.5MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.35V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-WLCSP (1.78x1.78)
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V, 4.76V