FAN4868UC33X
onsemi
Product No:
FAN4868UC33X
Package:
6-WLCSP (0.88x1.23)
Description:
IC REG BOOST 3.3V 300MA 6WLCSP
User Guide
Mfr onsemi
Series TinyBoost®
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Up
Topology Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFBGA, WLCSP
Product Status Last Time Buy
Current - Output 300mA
Number of Outputs 1
Base Product Number FAN4868
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 3MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 3.2V
Voltage - Input (Min) 2.3V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-WLCSP (0.88x1.23)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V