FAN5307MP18X
onsemi
Product No:
FAN5307MP18X
Manufacturer:
onsemi
Package:
6-MLP (3x3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 1.8V 300MA 6MLP
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Current - Output 300mA
Number of Outputs 1
Base Product Number FAN5307
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-MLP (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V