FCA16N60
onsemi
Product No:
FCA16N60
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-3PN
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 16A TO3PN
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FCA16
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 8A, 10V
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Supplier Device Package TO-3PN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2250 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)