FCH47N60F-F085
onsemi
Product No:
FCH47N60F-F085
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-247-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 47A TO247-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 316
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101, SuperFET™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FCH47N60
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 47A, 10V
Power Dissipation (Max) 417W (Tc)
Supplier Device Package TO-247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 250 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8000 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 47A (Tc)